Dawniej i dziś

Uczniowie klasy pierwszej w czasie zajęć "Życie dawniej i dziś" zapoznawali się z urządzeniami elektrycznymi wykorzystywanymi w gospodarstwie domowym, które pomagają w życiu codziennym. Dzieci miały również dostrzec jak szybki jest postęp techniki: od lampy naftowej-do żarówki, od tary - po pralkę automatyczną, od szczotki-po odkurzacz.
Dzieci zauważyły także, iż rozwój otaczających nas urządzeń i umiejętność posługiwania się nimi niesie za sobą wiele korzyści, np. krótszy czas sprzątania mieszkania, łatwość zrobienia prania czy przygotowania sobie tosta.
Umiejętne posługiwanie się takim sprzętem niewątpliwie związane jest z pewnym ryzykiem i niebezpieczeństwem. Dlatego aby w pełni nam służył, musimy wiedzieć jak bezpiecznie z niego korzystać. Szczególnie małym dzieciom należy zwracać uwagę jak umiejętnie włączać i wyłączać takie urządzenia oraz zawsze zachować szczególną ostrożność.
Wśród pierwszaków olbrzymią ciekawość wzbudziły zgromadzone w sali stare przedmioty domowego użytku: moździerz, młynki do mielenia pieprzu, lampy naftowe, żelazko działające za pomocą duszy, stara patelnia, klepsydra.
W naszych domach obecnie królują współczesne wynalazki techniki, ale te stare przedmioty posiadają ogromną moc przyciągania do siebie zarówno wzroku jak i dotyku. Wywołują ogromne wrażenia i zapisują niepowtarzalne chwile na nowych kartach historii.


Z kategorii: 
Rok szkolny: