OSTATNIA DZIESIĘCIOLATKA SOCJALIZMU, czyli lata 80.

Podczas dyżuru...

Zdjęcie pani Janiny Binkowskiej obserwującej dzieci bawiące się na boisku podczas przerwy.

 

Jest początek lat 80. Zapis dokonany przez panią kierownik w kronice w roku szkolnym 1981/82 zaczyna się wręcz entuzjastycznie:

Zmiany kierunku w oświacie. Zapadają nowe decyzje. Reaktywuje się szkoły na wsi. Zostałam mianowana przez Gminnego Dyrektora Szkół mgra Jana Grzegorzewicza dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rysinach.

Szkoła w latach 80.W roku następnym w Rysinach znów działa VIII-klasowa szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. Ze względu na liczbę dzieci (tylko 64) zajęcia odbywają się w klasach łączonych.

 

 

 

 

Ślubowanie absolwentów rocznika 1985W roku 1985 ósmą klasę w Rysinach kończy pierwszy po reaktywacji rocznik młodzieży. Na zdjęciu ślubowanie absolwentów....

 

...którzy kilka chwil wcześniej otrzymali świadectwa z rąk swego wychowawcy Alfreda Binkowskiego...

Wręczanie świadectw przez Alfreda Binkowskiego

 

 

 

 

 

 

 

Wręczanie dyplomów przez Kazimierę Górkę

...i dyplomy oraz nagrody z rąk przewodniczącej Komitetu Rodzicielskiego Kazimiery Górki.

 

Po zakończeniu części oficjalnej – jak nakazuje tradycja – na pożegnanie absolwentów ze szkołą i szkoły z absolwentami odbył się wielki bal, niestety... bez udziału fotografa.

Grono pedagogiczne – rok 1985

Na tej fotografii uwiecznione zostało grono, które doprowadziło w 1985 roku pierwszą po dłuższej przerwie klasę ósmą do szczęśliwego finału. Stoją od lewej: Halina Jarońska, Małgorzata Markiewicz, dyrektor Janina Binkowska, Renata Szałańska, Anna Kosmala (obecnie Świątek), Anna Gębka, Alfred Binkowski. Przed szeregiem kuca Jerzy Gołębski.

 

Społeczność szkolna – rok 1985

Aby sprawiedliwości stało się zadość (w końcu nie tylko ciałem pedagogicznym żyje szkoła), na „rodzinnej” fotografii uwieczniono również całą ówczesną społeczność szkolną.

 

 

 

 

Nie może w niniejszej publikacji zabraknąć kilku typowych, a wykonywanych i dzisiaj, zdjęć wychowawców z klasami – fotografie również z roku 1985.

Dyrektor Binkowska z jedną z klas

Małgorzata Markiewicz z wychowankamiRenata Szałańska z uczniami

 

 

 

 

Halina Jarońska i Janina Binkowska z młodzieżą

 

 

 

Anna Gębka ze swoją klasą

 

 

 

 

 

Halina Jarońska wśród dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alfred Binkowski i absolwenci – rok 1986Rok później w roli wychowawcy kończącej szkołę klasy ósmej – wzorem roku poprzedniego – ponownie wystąpił Alfred Binkowski. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu mury podstawówki opuszczał jego syn Maciej (trzeci od lewej), który – jak widać – już w wieku 15 lat przerósł tatę.

Wśród uczniów zaś jest kilkoro przyszłych rodziców obecnych i byłych gimnazjalistów.

 

Tadeusz Łojewski i Maciej BinkowskiZakończenie roku szkolnego uświetnił swoją obecnością Inspektor Oświaty i Wychowania w Kłodawie – Tadeusz Łojewski, który udekorował najlepszych uczniów odznaką „Srebrna Tarcza” (na zdjęciu Srebrną Tarczę otrzymuje Maciej Binkowski).

 

 

 

Zofia Trzmielewska i jej wychowankowieW latach 80. fotografia kolorowa powoli torowała sobie drogę „pod strzechy”...

...zaś szkołę mniej lub bardziej hucznie kończyły kolejne roczniki – tu 1987 ...