Podróż do miejsca, gdzie "niebo styka się z ziemią"

Jezioro Bodeńskie, jezioro trzech państw na południu Niemiec to bajeczna okolica, w której niezapomniany tydzień 22.05.2017-28.05.2017 spędziły trzy uczennice naszej szkoły. Wzięły udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży ze Szkołą Realną z Überlingen.
Program spotkania był bardzo atrakcyjny. Wspinaliśmy się na górę Pfänder w Austrii, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki na jezioro i Alpy. Pojechaliśmy do parku wspinaczkowego, gdzie wypróbowaliśmy naszą kondycję fizyczną na 11 poziomach trudności. Zwiedzaliśmy wyspę kwiatów - Mainau. W dniu rodzinnym poznawaliśmy kulturę i zwyczaje obchodzenia Dnia Ojca uczestnicząc w licznych festynach organizowanych w okolicznych miasteczkach i wioskach. Zwiedzaliśmy także twierdzę Hohentwiel położoną na wulkanicznym wzgórzu niedaleko Überlingen. Spotkaliśmy się jednak nie tylko w celach turystycznych, lecz przede wszystkim po to, aby poznać się lepiej z rówieśnikami z Niemiec. Zawarliśmy przyjaźnie i mamy zamiar je pielęgnować.
Urozmaicony i pełen wydarzeń tydzień szybko upłynął i zakończył się pożegnaniem przed Szkołą Realną w Überlingen. Wielu uczestników nie mogło powstrzymać łez smutku, ale wszyscy pozostali z nadzieją na niedługie spotkanie w przyszłym roku w Polsce.
Zarówno bogaty program, jak i realizacja samej wymiany, nie byłyby możliwe bez wsparcia organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, rodziców uczniów biorących udział w programie wymiany oraz samej młodzieży. To niezwkle ważne przedsięwzięcie miało na celu głównie integrację polsko – niemiecką oraz rozwijanie umiejętności językowych.
Z naszego gimnazjum udział w wymianie wzięły :

Agata Rzetelska, Julia Janikowska, Wiktoria Kochańska.

Wyjazd uczniów zorganizowała i opiekę nad nimi sprawowała Magdalena Sadowska - nauczycielka języka niemieckiego w gimnazjum.
tekst opracowała : Magdalena Sadowska

Wyjazd finansowany był przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


Rok szkolny: