Projekt " Fair Village – Wieś Otwarta"

18 marca 2016 roku w naszym gimnazjum odbyła się debata, której tematem przewodnim były zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie.
Debata została przeprowadzona w ramach realizowanego w naszej placówce projektu" Fair Village – Wieś Otwarta", którego celem było upowszechnianie wiedzy na temat współzależności pomiędzy krajami rozwiniętymi a uboższymi krajami tzw. „globalnego południa”.

Na początku spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą temu zagadnieniu. Następnie rozpoczęła się dyskusja młodzieży na temat wpływu człowieka na zmiany klimatyczne. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że ich główną przyczyną jest zwiększenie zużycia paliw kopalnych, takich jak węgla, ropy i gazu, jakie nastąpiło od czasu Rewolucji Przemysłowej. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, iż na całym świecie ludzie coraz więcej produkują i zużywają i tym samym wpływają na planetę, a ich działalność niesie ze sobą ryzyko globalnego ocieplenia. Stwierdzili też, że każdy człowiek może wpływać na zmniejszanie się natężenia tego efektu np. poprzez segregację śmieci i używanie surowców wtórnych ( wtedy ogranicza się emisję dwutlenku węgla, która towarzyszy produkcji opakowań, a także zmniejsza wydzielanie metanu, powstającego przy rozkładzie substancji organicznych na wysypiskach śmieci).

Projekt dofinansowany był z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Europe Aid.
Projekt został zrealizowany pod opieką pana Aleksandra Pudło, któremu pomagali: pani Ewa Rosiak i pan Rafał Marcinkowski.
W debacie uczestniczyli uczniowie klas II i III : Ada Rosiak, Aleksandra Perkowska, Wiktoria Frydrych, Anna Pacholczyk, Martyna Pacholczyk, Arek Kacprzak, Błażej Górniak i Kamil Pacholczyk.


Z kategorii: 
Rok szkolny: