Spotkanie z teatrem

"Dziady"    żródło: NTE we Wrocławiu

27 października uczniowie klas I i II naszego Gimnazjum obejrzeli przedstawienie na motywach "Dziadów" Adama Mickiewicza, z którym na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie wystąpił Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Na spektakl złożyły się obszerne fragmenty II części dramatu uzupełnione epizodami z części I i IV oraz wierszem "Upiór".
Mimo oczywistych ograniczeń technicznych odróżniających kłodawską scenę od profesjonalnego teatru widowisko zrobiło doskonałe wrażenie nie tylko na młodzieży, ale i na zdecydowanie bardziej "doświadczonych teatralnie" dorosłych - opiekującej się uczniami pani Marii Kowalewskiej i organizatorze naszej wyprawy do świątyni Melpomeny panu Robercie Banasiaku.
Po przedstawieniu odbyła się krótka lekcja teatralna, którą poprowadził jeden z członków zespołu aktorskiego NTE. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, jak aktorzy przygotowują się do roli, budują postać, wchodzą w interakcje z partnerami scenicznymi podczas przedstawienia. Kilka osób miało nawet okazję pokazania się na scenie w zaimprowizowanej części warsztatowej prelekcji.

Tekst - Robert Banasiak;
Ilustracja - materiały promocyjne Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.


Rok szkolny: